W dzisiejszych czasach przepisy prawne zmieniają się niemal jak w kalejdoskopie, dlatego warto śledzić je na bieżąco, by mieć jak najbardziej aktualne informacje. Wraz z początkiem 2021 roku w życie wprowadzona została nowelizacja, dotycząca nowego prawa zamówień publicznych. W odpowiedzi na zainteresowanie naszych klientów, postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty szkolenie z tego zakresu. Jaka tematyka zostanie na nim poruszona i czy warto wziąć w nim udział? Przeczytaj i przekonaj się sam.
Prawo zamówień publicznych do zmiany
Jeszcze do niedawna, przepisy prawa zamówień publicznych były niemal nieczytelne. Przyczyną tego zjawiska były między innymi zbyt skomplikowane procedury, przez co zamawiający skupiali się na formalnościach, a w zamówienia wstawiali za wysokie kary umowne i bardzo sztywne warunki. Z zapowiadanych pod koniec 2020 roku zmian, z pewnością ucieszyły się firmy budowlane, dla których nowelizacja obejmująca prawo zamówień publicznych miała nakazywać zawarcie w umowie mechanizmów ochronnych, między innymi przed wzrostem cen materiałów budowlanych.
Nowe praco zamówień publicznych
Większa elastyczność, mniej formalności, a przede wszystkim prostsze korzystanie z negocjacji. To tylko niektóre z najważniejszych zmian, które dotyczą prawa zamówień publicznych. Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2021 roku oznacza niemałą rewolucję zwłaszcza dla firm, które realizują przetargi. Nowa ustawa zakazuje sporządzania umów, w których przewidziane są wysokie kary za błędy, które najczęściej nie są winą wykonawcy. Nakazuje także określenie z góry maksymalnej wysokości kary, na którą firmy mogą się w razie potrzeby przygotować.
Szkolenie potrzebne od zaraz
Zmiany w wyżej wspomnianym zakresie były wręcz konieczne, jednak wiele samorządów w ostatnim czasie apelowało o wydłużenie okresu wdrożeniowego. Wszystko przez brak jakichkolwiek rozporządzeń czy wiedzy, jak przygotować dokumenty według nowej ustawy dotyczącej prawa zamówień publicznych. W naszej ofercie pojawiło się szkolenie z tego zakresu, po odbyciu którego powinny zniknąć wszelkie obawy i strach przed nowymi przepisami. Obawa ta najczęściej wiązała się z koniecznością sporządzenia precyzyjnego opisu przedmiotu zamówienia, a także konsekwencji niezachowania obowiązku przygotowania.